środa, 12 czerwca 2013

Progi punktowe do Batorego i opinia o szkole

Ogromny rozstrzał!
Syna interesuje albo human, gdzie próg był na poziomie 141 pkt. albo pre-IB z francuskim, próg 185 pkt. Może niestety zabraknąć mu punktów do pre-IB :-( stąd pytanie, czy human w Batorym jest wart brania go pod uwagę? Czy ktoś zna może ten profil "od środka"? Możecie coś powiedzieć o poloniście i historyku?

Właśnie syn mi uświadomił, że w preIB drugim językiem może być niemiecki lub francuski, ale tylko jako kontynuacja, a syn uczy się hiszpańskiego. Fatalnie...a może nie? Jakoś mi ten Batory nie leży. Mam wrażenie, że szkoła jedzie na opinii z czasów świetności, a obecnie sukces zawdzięcza korepetycjom, które są tu standardem.
Czy ta obiegowa opinia ma pokrycie w rzeczywistości???



19 komentarzy:

  1. Nie jest to prawda. Ludzie z Batorego biorą udział w wielu zajęciach pozaszkolnych, ale najczęściej nie są to korepetycje a inne aktywności: szkoły muzyczne, sport, itd.

    Szkoła jest nadal bardzo dobra. W zasadzie profile pod względem poziomu dzielą się na pół: klasy dwujęzyczne i IB to najlepsi uczniowie, biol-chem, mat-fiz i human trochę gorsi. Jeśli syn czuje się humanistą nie wiem czy dobrze posyłać go tam do humana, bo human w Batorym to klasa nastawiona na prawników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Klasa nastawiona na prawników nie przeszkadza :) ale opinii negatywnych o szkole jest zdecydowanie więcej niż pozytywnych. I mam obawy, że te pozytywne opinie pochodzą od jednostek wybitnych, które wszędzie dadzą sobie radę śpiewająco, a "normalnie" zdolne osoby obłożone są korkami. A potem Batory pięknie plasuje się w czołówce rankingów. Ale to takie wróżenie z fusów na temat "skąd te złe opinie".

    A jak wyglądają relacje między młodzieżą? Słyszałam opowieści typu: jak ktoś jest chory, to nie ma od kogo uzupełnić materiału, bo nikt nie da. Inni raczej się cieszą, że ktoś jest słabszy w danej chwili / zakresie / temacie. Dla mnie brzmi to jak horror, ale powtarza się na forach dość często...

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak w każdej szkole, tak i w Batorym. Bardzo dużo zależy od klasy do której trafi syn. Ja w mojej klasie, IB z resztą :), trafiłam na grupę bardzo zgranych i pomocnych ludzi. Z uzupełnieniem materiału nie ma najmniejszego problemu, trzeba tylko wiedzieć do kogo się zwrócić.
    Jeśli chodzi o drugi język obcy - jeśli syn wybierze francuski i będzie zdawał systematycznie sprawdziany (dużo słownictwa, ale z podanej listy) to nauczycielka go przepuści. A jeśli nie chce go kontynuować w samym programie, to problem będzie zerowy.
    Jeśli chodzi o poziom. Polski, historia i geografia stoją bardzo wysoko, aczkolwiek polonistka uczy "w systemie IB" - nie chcesz nie robisz. Nie należy się przejmować jedynkami ze sprawdzianów z wiedzy (mitologia) - jest to tradycja, są one nie do zdania. Po jakimś czasie okaże się, że polonistka to bardzo ciepła osoba, wspierająca kreatywność uczniów i posiadająca ogromną wiedzę, nie tylko książkową.
    Nie wiem jak syn radzi sobie z matematyką, nie jest ona dobrze nauczana (może będzie inny nauczyciel), a poziom wysoki. Tu mogą przydać się korepetycje.
    Do klasy preIB trafia bardzo dużo różnych uzdolnionych osób, ale tak długo jak syn osiągnie wymagany próg, i co najważniejsze jest dobry z angielskiego, powinien sobie poradzić. Choć średnia pewnie spadnie drastycznie. :) Nie będę oszukiwać. Pracy jest dużo, zarówno w pierwszej klasie, jak i w programie, są momenty w których się nie wyrabia. Ale bilans jest pozytywny - ja po pierwszym roku wzbogaciłam się nie tylko o niesamowitą ilość wiedzy, ale też wspaniałe wspomnienia i doświadczenia. Ale w razie zmiany zdania po pierwszym roku zawsze można zmienić profil w ramach szkoły (dyrekcja nie robi problemu jeśli chodzi o migracje z IB)

    Humana w Batorym nie polecam, są lepsze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dziękuję za informacje "od kuchni". Te, jak wiadomo są najcenniejsze. Pomału zaczyna nam się układać wszystko w sensowną całość.

    Irytujące jest to ograniczenie wyboru jedynie do 3 szkół ale Batory chyba jednak na podium :)

    OdpowiedzUsuń
  5. "W zasadzie profile pod względem poziomu dzielą się na pół: klasy dwujęzyczne i IB to najlepsi uczniowie, biol-chem, mat-fiz i human trochę gorsi."
    Faktycznie panuje taka opinia, ale nie wiem czy rzeczywiście tak jest. W czym lepszy jest na przykład dwujęzyczny biolchem od zwykłego?

    Batory jest całkiem sympatyczną szkołą. Jeśli chodzi o poziom, to liczyłam na trochę wyższy z niektórych przedmiotów, ale generalnie jest dosyć dobry. Jednak nie jest to ponad nasze możliwości. Przeciętnie uzdolniona osoba poradzi sobie bez problemu, nie trzeba kuć bez przerwy ani zarywać nocy :) Ludzie są raczej dobrze nastawieni do innych i zawsze, gdy ktoś potrzebuje notatek/pomocy w rozwiązaniu zadania/nie rozumie czegoś itd. to może liczyć na znajomych. Nie spotkałam się z tym, że ktoś cieszy się z niepowodzenia innej osoby. Jedyne co mnie denerwuje to to, że ludziom bardzo zależy na ocenach, czasem przesadnie. Ale da się przyzwyczaić, poza tym z czasem coraz więcej osób zrozumiało, że już nie ma potrzeby (ani możliwości) mieć kosmicznie wysokiej średniej, a przeciętne oceny jakie w większości mamy nie oznaczają, że jesteśmy debilami.

    OdpowiedzUsuń
  6. A co jeśli chodzi o biol-chem? W tym roku czeka mnie wybór szkoły, jestem spoza Warszawy, aczkolwiek bardzo chciałabym uczęszczać do warszawskiego liceum, a potem wybrać się na medycynę. Uczę się w miarę dobrze, myślę że w rekrutacji mogę mieć min.180 pkt+ laureata (może nawet z dwóch przedmiotów, średnia ocen ok.5.9) Bardzo mi się ta szkoła podoba, tylko nie wiem, czy sobie poradzę, mam duże ambicje jednak i uparcie dążę do tego, co obiorę sobie za cel. Czy ktoś mógłby mi poradzić coś w sprawie szkoły i na jaki profil ewentualnie iść? ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jezeli medycyna to na biol-chem-fiz oczywiscie :) zazdroszcze wynikow, mnie to czeka w tym roku-wbor szkoly itp... jezeli mialabym tak wysokie osiadniecia stawialabym na hoffmanowa :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Klaudia, pod względem biolchemu Batory jest najlepszy w całej Warszawie, zobacz rankingi z ostatnich lat obejmujące tylko maturę z biologii i chemii. Mogę potwierdzić, że te przedmioty są naprawdę świetnie nauczane. Mnie przynajmniej bardzo się podoba, inni raczej też nie narzekają. Jest jeszcze kwestia trzeciego rozszerzenia, na które lepiej wybrać chyba matmę niż fizykę, no ale musisz sama zdecydować. Nie martw się, na pewno sobie poradzisz. Jeśli masz takie oceny (swoją drogą gratulacje, świetne wyniki!) to pewnie jesteś bardzo dobra i dużo umiesz z gimnazjum, więc na pewno będzie ci łatwiej, a wiele osób mimo braku podstawowej wiedzy sobie radzi, np ja :) Hoffmanowa też ma na pewno bardzo dobry biolchem z wyższymi progami, ale czy to świadczy o tym, że jest lepszy? Więcej osób z Hoff dostaje się na medycynę, bo mają tam więcej biolchemów - wcześniej dwa a od tego roku trzy (Batory wcześniej jeden, teraz dwa). Ale nie wiem, tam na pewno też jest bardzo dobry poziom i warto to rozważyć. Batorego w każdym razie bardzo polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie wiem w jaki sposób, ktoś doszedł do wniosku, że klasy dwujęzyczne to "najlepsi" uczniowie. Wyższe progi punktowe wynikają z doliczenia do wyniku punktowego, uzyskanego z egzaminu gimnazjalnego i ocen z gimnazjum, wewnętrznego egzaminu z języka angielskiego, przeprowadzanego przez Liceum Batorego. Jeśli się go pominie to progi punktowe dla wszystkich klas są mniej więcej wyrównane (pomijam ib). Uczeń idąc do takiej szkoły powinien się kierować swoimi zainteresowaniami, a nie "prestiżem" chodzenia do "lepszej" klasy.
    Jak uczeń tej szkoły mogę przy okazji obalić parę mitów:
    - nie jest do szkoła "bananów" i narkotyki nie są ulubionymi używkami uczniów.
    - ukończenie klasy ib nie gwarantuje świetlanej przyszłości na najlepszych uniwersytetach na świecie, oraz pełnej refundacji studiow.( wielu uczniów po maturze międzynarodowej studiuje w Polsce)
    - nie ma tutaj tzw. wyścigu szczurów, każdy pracuje na własny sukces, a świadectwo z czerwonym paskiem, w świadomości ucznia Batorego, nim nie jest.
    - żaden nauczyciel nie jest powodem do uczenia sie po nocach, w obawie przed sprawdzianem, powodem jest brak systematycznej nauki. W moim przypadku uważanie na lekcjach i minimalne nakłady pracy w domu wystarczają na dobre wyniki z przedmiotów wiodących.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jako uczennica 3 klasy biol-chem pozwolę sobie na komentarz ;). Mówi się,że pod względem biologii i chemii Batory jest najlepszym lo w Warszawie i czołówkowym w Polsce. JEDNAK warto zauważyć, że po 1 klasie rezygnują osoby niedające sobie rady psychicznie/słabe ocenowo. Olimpijczycy i ludzie bardzo zdolni są w stanie uczyć się na poziomie 3,4 z przedmiotów wiodących. Reszta zdecydowanie słabiej i bez pomocy korepetytorów nie dałaby rady nadgonić "wybitnych". A jak tego nie zrobi-wypad. Atmosfera zależy od rocznika; w mojej klasie powszechne jest "odtrącenie towarzyskie" osób gorzej uczących się ("co za idioci!" ). Szkoła tylko dla twardych psychicznie. Przygotowanie do matury- z biologii brak (kursy,korki, nauka w domu) z chemii po terrorze w szkole można czuć się lepiej przygotowanym...ale trzeba przetrwać 3 lata ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Interesuje mnie fizyka i chciałabym jakoś to rozwijać... Chciałam iść do Batorego, ale nie wiem czy to najlepsze liceum pod względem fizyki... Dobrze tam uczą tego przedmiotu?

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy z ok. 142 pkt. Dostanę się na Humana do Batorego? Średnia od 5.2-5.4. Plus możliwa 6 z polskiego.
    A do klasy IB trzeba dobrze znać angielski? Zgóry dziękuję za odp. :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam ok. 154 punktów. Czy mam szansę dostać się na Humana do Batorego ze średnią 5,5 i 6 z polskiego, niestety 4 z matmy :( ?

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam!
    Odświeżam ten zeszłoroczny wątek. Otóż chciałbym iść na mat-geo do Batorego, z tego co słyszałem jest na bardzo wysokim poziomie. z dostaniem się nie będzie kłopotu, ale jak oceniacie nauczyciela geografii, czy warto iść do tej szkoły? Z góry dziękuje za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako uczennica właśnie mat-geo w Batorym zapewniam Cię, że warto (: nauczyciel geografii (pan L.) to pasjonat swojego przedmiotu, lekcje są bardzo interesujące (dużo projektów + angielski) i wręcz sypie ciekawostkami (: mimo wszystko jest jednak bardzo wymagający

      Usuń
  15. Ponownie odświeżam wątek :)
    jestem 3 klasie gimnazjum i jestem laureatką konkursu kuratoryjnego. Interesuje mnie biol chem w klasie dwujęzycznej lub IB. Chciałabym usłyszeć jakieś opinię dotyczące tych klas :) czy nauczyciele faktycznie czegoś uczą?
    Martwię się także językiem angielskim. Bardzo mi zależy na jego nauce. Jestem na poziomie B2+/C1-. Wiem, że angielski jest tu na bardzo wysokim poziomie, ale jeśli bardzo bym się przyłożyła, poradzę sobie w tym programie? Za odpowiedź z góry dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam. Moje dziecko jest uczniem tego LO i niestety musze Ciebie bardzo rozczarowac. Po pierwsze jesli mowimy o poziomie jezykowym to nie jest na "wysokim" poziomie. Wrecz bym powiedziala, ze srednim. Nie jedno LO jest na zdecydowanie wyzszym i ma nauczycieli, ktorzy ucza "poprawnie" gramatyki. Jesli chodzi o nauczycieli sa rozni jak w kazdej szkole. Zdazaja sie lepsi i gorsi. Ale przykro stwierdzic, ze "poziom" tego LO to nie zasluga uczacych w nim nauczycieli (ci dobrze juz sa na emeryturze), lecz zasluga korepetycji, bez ktorych sie nie obejdziesz oraz ambicji uczniow. Szkola jak dla nas jest bardzo przereklamowana i raczej w rankingach zaraz bedzie spadac. Brak odpowiedniej kadry z roku na rok jest coraz bardziej odczuwalna:( A szkoda, bo kiedys to LO moglo sie szczycic wyjatkowymi nauczycielami:(

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam, co wybrać ib w Batorym czy może w Koperniku.Proszę podajcie argumenty za i przeciw.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń